Gdzie można zjeść bez glutenu?

Przedszkole Samorządowe nr 36 w Białymstoku

Adres:

ul. Świętego Mikołaja 9
15-419 Białystok
podlaskie

Kontakt:

(85) 742 43 01

ps36@um.bialystok.pl

http://www.przedszkole-montessori.com.pl/

Godziny otwarcia:

Poniedziałek06:30 - 18:00
Wtorek06:30 - 17:45
Środa06:30 - 18:00
Czwartek06:30 - 18:00
Piątek06:30 - 18:00
Sobotanieczynne
Niedzielanieczynne

Przedszkole Samorządowe nr 36 w Białymstoku jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Kadra może się poszczycić ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w stosowaniu diety bezglutenowej u dzieci chorych na celiakię i będących na diecie bezglutenowej z innych przyczyn zdrowotnych.

W tej publicznej placówce jest miejsce dla każdego dziecka borykającego się z alergiami pokarmowymi. Nad codziennym menu dwustu przedszkolaków czuwa czteroosobowy personel kuchni, na czele z szefową Elżbietą Koszniecką.

Doświadczona pani dietetyk – Cecylia Grodzka – dba o zbilansowane posiłki i nie wpuszcza do magazynu żadnych produktów niezdrowych (typu parówki i nutella). Posiłki dla każdego dziecka są przygotowywane zgodnie z jego wymaganiami dietetycznymi. Przedszkolaki jadają tu m. in. mięso z królika, ekologiczne morele suszone, jaja przepiórcze, bezglutenowe kasze, domowy kisiel, pasztety i wędliny własnego wyrobu (przygotowuje je personel kuchni), pizzę bezglutenową, soczewicę i cieciorkę, kotlety ryżowe. Sosy zagęszcza się cebulą, a nie mąką – bo wtedy są zdrowsze.

Dzieci dostają do picia domowe kompoty, a także melisę, miętę i wodę z cytryną. W przedszkolnej kuchni dwa razy dziennie wypieka się bezglutenowy, niskobiałkowy chleb z dodatkiem prosa, gryki czy bezglutenowej mąki razowej. Świeży, miękki i pachnący.

– „Kuchnię prowadzimy w myśl zasady: gotujemy tak, jak nasze babki„– podkreśla Ewa Gutowska, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 36 w Białymstoku.

Przedszkole samorządowe nr 36 w Białymstoku jest wyjątkowe z jeszcze innego względu. Pani dyrektor zwróciła uwagę, że dzieci chore na celiakię i borykające się z innymi alergiami pokarmowymi są bardziej energiczne i aktywne, dlatego potrzebują relaksu i wyciszenia. Dlatego Ewa Gutowska wprowadziła w swojej placówce metodę Marii Montessori. Przy pomocy samorządu pozyskała na ten cel m. in. fundusze unijne, przeprowadziła remont, zakupiła wszelkie pomoce naukowe.

Gratulacje dla pani Dyrektor Ewy Gutowskiej i jej całego zespołu! Jako Stowarzyszenie marzymy, by takie wzorowe przedszkola działały w całej Polsce.